"Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi"

Gümüşhane’nin Kelkit İlçesinde inşa edilen Sadak Baraj gölüne Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yürütülen "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında, 120 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı.
İl sınırları içerisinde bugüne kadar toplam 23 gölet ve baraj göllerine 1 milyona yakın sazan balığı yavrusu bırakılarak balıklandırma faaliyeti yapıldığını ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, ‘Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında, Amasya Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu tesislerinde üretilen 120 bin sazan balığı yavrusu teslim alınarak aynı gün İlimiz Kelkit ilçesi Sadak Baraj gölüne bırakıldı’’ dedi. 

Bırakılan sazan balığı yavrularının bulundukları sulardaki besin durumuna göre 2 yıl içinde avlanacak seviyeye geleceklerini belirten Kıraç, ‘’Sulama amacıyla kullanılan baraj ve göletlerde yapılan balıklandırma çalışmasıyla, sportif balıkçılık faaliyetlerinin geliştirilmesi ve balık tüketiminin arttırılmasının hedeflendiğini, sürdürülebilirlik için sportif olta balıkçılarının belirlenen kurallar çerçevesinde avlanma yapmaları büyük önem taşımaktadır. Doğal ortamına bırakılan yavru sazan balıklarının üreme boyuna (40 cm) ulaşıncaya kadar amatör ve ticari balıkçılar tarafından avlanmaması ve onlara en az bir defa üreme şansı tanınması sürdürülebilir balıkçılık açısından son derece önemlidir’’ diye konuştu.
Balık popülasyonunun artırılması için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Kıraç mevcut göl ve göletlerimizde ekonomik değer taşıyan sazan balığı gibi türlerle balıklandırma çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

CAPTCHA Image
Reload Image

Başa dön tuşu