Basın Açıklaması

Bu Dava Birleşik Kamu-İş Davası Değil Bu Dava TÜİK Tarafından Açlığa Mahkum Edilenlerin Davasıdır!
TÜİK enflasyonunun gerçeği yansıtmadığını hepimiz biliyoruz, gerçeği yansıtmayan rakamlar üzerinden milyonlarca emekçinin yaşam koşulları belirlenmektedir.
Hesaplama yöntemlerinde yaptığı türlü oyunlarla düşük enflasyon rakamları elde etmeyi başaran TÜİK; uzun süredir milyonlarca işçi, memur, emekli ve dar gelirlinin ezilmesine neden olmaktadır. TÜİK açıkladığı enflasyon oranıyla kamu emekçilerinin ve işçilerinin ekmeğini küçültmeye, halkı yoksullaştırmaya devam etmektedir. 
TÜİK enflasyonunun gerçek enflasyonu yansıtmadığı bilinse de fiiliyatta ücret ve maaş zamlarında TÜİK oranları halen kullanılmaktadır. Ancak bağımsız iktisatçıların kurduğu ENAG’ın, İstanbul Ticaret Odasının ve konfederasyonumuz KAMU-AR’ın düzenli açıkladığı oranlar ile TÜİK oranları arasında büyük farklar vardır.


TÜİK’in açıklayacağı enflasyona inanmadığımız için 9 Haziran 2022’de Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) önünde; TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranlarını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapmak istedik ancak polis tarafından izin verilmemiş ve konfederasyon üyelerimize biber gazlı müdahale yapılmıştır. 
Bu müdahale de o zamanki konfederasyon başkanımız Mehmet Balık, dönemin konfederasyon mali sek Mücahit Dede, Eğitim İş merkez denetleme kurulu başkanı Himmet Suat Sadış Denizli Şube başkanımız Namık Kemal Aydoğan Ankara 3 nolu Şube başkanımız Doğan Dağdelen gözaltına alınmıştı. 
Kamuoyuna saygıyla sunarım.  


Mehmet Balık

Bir cevap yazın

CAPTCHA Image
Reload Image

Başa dön tuşu