Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. Yıldönümü Kutlu Olsun

Çanakkale Deniz Zaferi denilince akla gelen ilk gerçek; Türk askerinin yazdığı büyük bir destan ve kahramanlığının varlığıdır.
*
Hikâyenin başlangıcı hiç şaşılası olmayan emperyalizmin yüzyıllık hayal âlemidir.
Anadolu kuşatılacak, sözde Türk varlığı buradan sökülüp atılacaktı.
1071’de Anadolu’yu yurt edinen Türklere kutsal toprağın kapıları tamamen kapatılacaktı
Topraklar üzerinde yaşayan Türk varlığı ise egemen güçlerin çizmeleri altında ezilecekti.
*
Türklük silinecek, koca bir imparatorluktan geriye hiçbir şey kalmayacaktı,
O nedenledir ki, Emperyalizmin başı İngilizlerin Anadolu’daki macerasına bir kulp bularak uzak ülkelerden topladığı askerlerle Çanakkale’ye dayandı.
***
Osmanlı’nın yavaş yavaş çöküşü geçtiği o günlerde yapılan bu hamle aslında büyük Anadolu hayalinin başlangıcı olarak görülür.
*
Çanakkale’de olan bitenden çok bir ulusa vurulmak istenen pranganın iman ve ikrar ile nasıl paramparça edildiğini anlamak bakımından önemli bir perdeyi aralamak gerekir.
*
Yüzyılın muhteşem silahları, donanması aynı zamanda askeri ile donanmış işgalci güçleri Çanakkale’de Mustafa Kemal gerçeği ile karşı karşıya kalarak tarihin derinliklerine gömülmüştür.
*
Bugüne değin Çanakkale Deniz Savaşları aynı zamanda kara savaşlarına ilişkin pek çok hikâye ya da bilgi paylaşılmıştır.
*
Görülecektir ki, bu kadar muhteşem bir kahramanlık öyküsü aynı zamanda şeref ve şan dolu bir sayfa hiçbir milletin kayıtlarında yer almamaktadır.
*
Saçına kına yakılarak cepheye gönderilen askerinden, ekmeksiz, aç susuz sadece vatanı düşünen göğsü iman dolu Mehmetçiğine kadar anlatılacak o kadar çok şey var ki..!
*
‘’Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum’’! diyecek kadar yine askerine örnek olacak büyük bir komutan Mustafa Kemal Atatürk. Conkbayırında, Anafartalar’da, Arıburnu’nda kahramanlık destanının birisi nihayetlenip diğeri başlıyordu.
*
Şair ne güzel söylemiş; o mübarek askeri ne güzel tasvir etmiş. ‘’Ey şehit oğlu şehit isteme benden makberi sana avuç açmış duruyor Peygamber.’’!
Dünya durdukça bir Çanakkale daha olmayacak. Türk asla boynunu düşman karşısında eğmeyecek. Anadolu’da binyıldır barış, huzur içerisinde yaşayan Türkün arasına kimse nifak sokamayacak.
*
Bugüne bakıldığında huzurumuzu kaçırmak isteyen emperyalizmin ve onun temsilcilerinin Çanakkale’nin rövanşını alma adına rahat durmadıklarını da zaten biliyoruz. O nedendir ki bizler ecdadımıza layık olarak bu gerçeği hiç unutmadan Çanakkale’yi daima hatırlayarak ve ecdadımıza olan borcumuzu hiç ödemediğimizi ve ödemeyeceğimizi aklımızdan çıkarmayarak nice 108. seneleri büyük bir coşku ile anacağız.
*
Aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun.

 

Bir cevap yazın

CAPTCHA Image
Reload Image

Başa dön tuşu