2022'de Robotlar Hayatımızda Daha Fazla Olacak

Yakın, görünür gelecekte iş hayatında önemli kırılmaların yaşanacağı aşikâr olarak izlenilmektedir.
*
Bu doğrultuda üretime katkı sunan ve alışılmış üretim kavramının temellerini ifade eden teknisyenlerin yanı sıra, masa başında oturarak çalışan ve beyaz yakalı olarak tarif edilen çalışanların yerini robotların alacağı öngörülmektedir.
*
Bunlar ayrı bir sınıf ve metal yakalı olarak yeni iş hayatında isimlendirilmektedir, tanımlanmaktadır.
*
Dijitalleşmenin, içinde bulunduğumuz 2021 yılından itibaren hayatın birçok alanına egemen olacağı tahmin edilmektedir. Diğer yandan, 21. Yüzyılı saldırgan değişimlerin yılı olarak kabul edebiliriz. Özellikle, Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan salgın hastalık sonrasında değişim, dijital dönüşüm, zorunluluk haline gelmiştir.
*
Çok daha sonraları beklenen ya da planlanan değişimler veya dönüşümler, kısa bir zamanda hayata geçmiştir.
*
Aslında bu durumsal farkındalık "bütün gelişmeler zorluktan doğar" felsefesinin bir karşılığıdır.
*
Görünür gelecek olarak tarif edilen orta vade yenilikler çok daha kısa vade içerisinde sonuçlanmıştır.
*
Değişen ve dönüşen dünyada, önümüzdeki süreçte milyonlarca yeni iş fırsatının ortaya çıkacağı düşünülmektedir.
*
Bu dönüşüm esnasında ve yeni duruma uygun olarak, özellikle otomasyon kavramı temelinde birçok insanın işinden olacağı, görülmesi gereken bir gerçektir.
*
Yeni dönemde robotların üretimde daha fazla aktive edileceği, diğer yandan iş sahibi olacak diğer kesim ise güncel teknolojiler hususunda, belirli yeteneklere ve deneyime sahip olan insanlar olacağı, bir tespit olarak sunulmaktadır.
*
E-ticaret sektörü, ticaret hayatına yapılan bir aşıdır ve bu aşı, hayatın doğal akışına uygun olarak tutmuştur.
*
Bu ticaret alanı yüzde yüzün üzerinde büyüme kaydederek, ciddi bir ivme almıştır. Salgın hastalığın hayatımıza katmış olduğu veya daha yoğun hale getirmiş olduğu kavram ise temassız ekonomi sistemidir.
*
Dolayısıyla önümüzdeki süreçte, yeniliklere bağlı farklı iş fırsatlarının belireceği, gözlenmektedir. Geleneksel iş modelleri yaşanan yeni çağın özgün kavramları arasında yerini alamayacağı gibi, geleneksel yöntemlerle ortaya konacak iş büyüklüklerinin çok ötesinde olgular ortaya çıkmasına tanıklık edeceğiz.
*
5G, bulut teknolojisi, yapay zekâ kavramlarının yenidünyanın lokomotifi olacağı kesindir. Önümüzdeki süreçte farklılık oluşturacak veyahut fark ortaya koyacak meslekler kuşkusuz ki öncelikli olacaktır.
*
Bu bakımdan yukarıda konu etmiş olduğumuz sistemlere veya teknolojiye ayak uydurabilen meslekler, geçerliliğini koruyacaktır veya geçerli olacaktır.

Bir cevap yazın

CAPTCHA Image
Reload Image

Başa dön tuşu