“Fikrîye ve Latife Mustafa Kemal’i Sevdim”


Dilruba Saatçi’nin, bir devre ışık tutan “Fikrîye ve Latife Mustafa Kemal’i Sevdim” oyunu 27 Ocak 2013 Pazar günü saat 16.00’da, Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Sahnesi’nde tiyatro severlerle buluşuyor.
Sahnede birbirinden farklı iki kadın karakteri bir oyuncu bedeninde hayat bulur. 
Eserde, aşktan uzakta kalmaktansa intiharı seçen Fikrîye Hanım ve Latife Hanım’ın dramatik öyküleri anlatılırken Mustafa Kemal’in özel hayatının en çarpıcı dönemleri incelenmektedir.
Romantik, zarif, akıllı, çalışkan, hasta ve Mustafa Kemal’e olan aşkında gerçek dışı düşünen Fikrîye Hanım karakteri ile kendinden emin, eğitimli, cesur, kıskanç, zaman zaman verdiği sert tepkiler yüzünden pişmanlıklar yaşayan, aşkını istediği gibi iletemeyen Latife Hanım karakterleri arasında ustalıkla geçiş yapan Dilruba Saatçi; iki kadının yaşadıklarını taraf tutmadan anlatıyor.
Çağımıza uygun modern bir sunumla kurgulanan oyuna; farklı kültürlerde ve sosyoekonomik şartlarda yaşayan iki kadının Mustafa Kemal’e duydukları aşkı modern bir yorumla, müzik ve dans eşliğinde epik ve dramatik bir anlatımla tiyatroya aktarıyor. 
Eser kaleme alınırken Fikrîye ve Latife Hanımların Mustafa Kemal ile olan ilişkilerinin, insani ve duygusal yönleriyle sorgulanması, seyircilerin duygularına birçok boyutta dokunulması ve duyarlılıklarını uyandırılması esas alınmıştır. 
Almanya’da büyüyen Türk oyuncu, yönetmen ve yazar Dilruba Saatçi’nin, iki yıl aranın ardından yeniden sahnelemeye başladığı ödüllü oyunu “Fikriye ve Latife Mustafa Kemal’i Sevdim” Mustafa Kemal’e aşık iki kadının duygularını, çelişkilerini, pişmanlıklarını, farklılıklarını, benzerliklerini ve vazgeçemedikleri büyük sevdalarının aynı sahneye taşıyor.
İzlenmeye değer bir sahne olarak görünüyor. Bu eseri kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

CAPTCHA Image
Reload Image

Başa dön tuşu