24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Üç yıl süren İstiklal Harbimizden sonra küllenmiş bir imparatorluktan laik, modern ve aynı zamanda tam bağımsız bir ülkeyi yeniden kuran Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, yaşamı boyunca eğitimin önemini hiçbir zaman unutmadı.
*
Savaş meydanlarında bile elinden kitabı düşürmeyen bu devrimci lider aynı zamanda Cumhuriyetinin temel taşları olan Harf Devri mi ile de modern bir ulusun oluşumda ilk kıvılcımı çaktı.
*
Latin alfabenin kabul edilişi, Türkçe’nin korunması, Türk Dil Kurumu gibi ince çizgilerin etrafını çevrelediği bu modernite anlayış eğitim ve kalkınmışlığın her alanında kendisini gösterdi.
*
Ulus devlet bilincinin ilk temel taşı olan eğitim sahasında yapılan laik ve bilimsel çalışmalarla da Türkiye Cumhuriyetinin yüzyılla girişiği medeniyet yarışını baş döndürücü bir ivmeyle kat etti.
Tüm bu gelişmelerin ilk başında gelen simge ise öğretmenlerdi. Kurtuluş Savaşına renk katan Tıbbiyeli Hikmet, Sultanahmet’te Halide Edip, Köy Enstitüsünde Devrimci İsmail Hakkı Tonguç işte bu yolda gövdelerini bu millet için ortaya koyan aydınlanmacı vatanseverlerden sadece birkaç isimlerden bir tanesiydi.
*
Bu yüzdendir ki her 24 Kasım sıradan bir gün değil bir aydınlanma döneminin ateşinin yeniden yakıldığı günle özdeşleşti.
*

Tartışmasız Türkiye Cumhuriyetinin temeli Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Türk kahramanlığıdır ve bununla birlikte vermiş olduğu daha modern, daha çağdaş, daha laik ve çağın olmazlarıyla bütünleşmiş eğitim yarışıdır.
*
Eğitim bilindiği üzere toplumların olmazsa olmazlarıdır, Yüzyılın ve Türkiye Cumhuriyetinin kaderi de Atatürkçü düşünceden asla taviz vermeyecek olan eğitim ve bilim anlayışıdır.
*
Öğretmenlerimiz bu anlayışın yegâne temsilcileri ve yılmaz bekçileridir.
*
Öğretmenler bu toplumun baş tacıdır.
*
Bu duygu ve düşüncelerle;
24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor; aziz yurdumuzun her bir köşesinde görev yapan öğretmenlerimizin gününü kutluyor, aramızdan ayrılan vazife başında şehit ve halen hayatta olan Öğretmenlerimizi de rahmetle, saygıyla ve sevgiyle anıyor ve selamlıyorum.

Veli YILMAZ

Bir cevap yazın

CAPTCHA Image
Reload Image

Başa dön tuşu