O Bölüm İlk Kez Eğitim Öğretim Alıyor

Trabzon Üniversitesi’nde, Devlet Konservatuvarının Sahne Sanatları Oyunculuk Bölümü, ilk kez eğitim, öğretim için start alıyor.

Sahne sanatları için yetenek sınavlarına bakılacak aday öğrencilerin, okula başvuru tarihleri 8 Ağustos sabahı ile 11 Ağustos akşamı arasında ki, üç gün içerisinde gerçekleştirilecek.


Başvuru kayıtlarını online üzerinden, www.trabzon.edu.tr adresinden yapabilecek olan aday öğrenciler için, başvuru şartları da belirlendi.
Özel yetenek sınavlarının; 22-25 Ağustos tarihleri arasında,  Trabzon Üniversitesi Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi’nin sahnesinde yapılacağı açıklanan Sahne Sanatları-Oyunculuk Bölümü için, adayların öncelikle 2022 TYT sınavından en az 150 puan almaları gerekiyor. Sınav içeriklerinde ise; aşama sınavında, aday öğrenci, tiyatro edebiyatının klasik ya da çağdaş oyunları arasından kendi seçtiği bir komedi ve bir dram tiradını oynayıp, seçtiği bir şiiri ezberden okuması gerekiyor. Bu aşamada başarılı olan öğrencilerden, bu sefer sınav komisyonunca verilen doğaçlama egzersizlerini yapması istenecek. Ayrıca tek ses, iki ses, ezgi ve ritim duyuşuna ilişkin sorulara yanıt vermesi istenecek. Kendisine verilecek fiziksel koordinasyon egzersizlerini yapmaya çalışacak. Sınav komisyonun bazı sorularını yanıtlamaya çalışıp, yetenek sınavını tamamlamış olacak.


Öte yandan; söz konusu aday öğrencilerin; detaylar için Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarının, internet sayfasında (konservatuvar.trabzon.edu.tr) bulunan ‘’Lisan Kayıt Kabul Esasları ve Giriş Sınavı Kriterlerini’’ incelemelerinin de, kendilerine yetenek sınavı öncesi, bir hayli fayda sağlayacağı da belirtildi. 

Bir cevap yazın

CAPTCHA Image
Reload Image

Başa dön tuşu