Bakan Tekin'e Tepki

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yeni müfredat değişikliğine dönük açıklamalarına Eğitim ve Bilimişgörenleri Sendikasından tepki geldi.
Genel Başkan Kadem Özbay, şunları söyledi:
AKP iktidarında 21 yılı boyunca göreve gelen 9 bakan tarafından eğitim sistemi ve müfredat sil baştan değiştirildi. Yangından mal kaçırırcasına yapılan müfredat değişiklikleri her seferinde şeffaf olmayan bir süreçte hazırlanmış, eğitim uzmanlarının, üniversitelerin ve demokratik kitle örgütlerinin değil, yandaş sendikaların görüşleri doğrultusunda hazırlanmış ve pilot uygulamaya gidilmemiştir.
Müfredatlar ülkelerin en az anayasaları kadar önemlidir, eğitimin amaçlarıyla ilgilidir.
Bir toplumun ortak hafızasını ortak yaşama becerisini ortaklaşmasını müfredatlar üzerinden kurarız.
Müfredatların değişmesi için toplumsal yapılarda büyük değişiklikler olması lazım.
Bilimsel bir eğitim sisteminde müfredat değiştirme yerine, program geliştirme kavramı kullanılır.
Değişen durumlara uygun şekilde ortaya konulur, yenilikleri yakalamak için önce deneme okullarında uygulanır.
İktidarı boyunca müfredatı yapboza çeviren AKP, son müfredat değişikliğinde de bilimsel değil siyasi hamlelerle değişikliğe gitmiş ve çocuklarımızın –dolayısıyla ülkemizin -  geleceği ile oynamıştır.
Bugüne kadar her müfredat değişikliğini “sadeleştirme” olarak sunan AKP’nin, şimdiye kadar ki hiçbir değişikliğinde bunu yapmadığı aslında bunu hedeflemediği de açıktır.
Ve şimdi yine Bakan Tekin, müfredatta sadeleşmeye gidileceğini, öğrencilere gereksiz bilgi yüklemesi yapılmayacağını söylemiş. Görünen o ki, artık kamuoyunu kandırmak için yeni bahaneler bulmaya bile lütfedilmemektedir! 
Şahsım devletinde, şahsım bakanlıkları da oluşmuş, her gelen bakan, şahsım bu müfredatı beğenmedi değiştiriyorum, demeye başlamıştır.
Eğitimin acil çözüm bekleyen sorunlarına kalıcı çözümler üretmek yerine, yine bir müfredat değişikliğiyle sadeleşmeyi çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin son parçalarını da yok ederek yapacakları açıktır.
Çocuklarımızın eğitimi, ülkemizin nasıl bir yere dönüşeceğini, içinde yaşayanların nasıl yurttaşlar olacağını belirleyecektir. Bugün bu karanlık eğitim tablosuna rağmen, biz Eğitim- İş’li eğitimciler olarak,
Cumhuriyet’in değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini, bilimin ana konularını çocuklarımıza öğretmeye devam edeceğiz! Geleceğimize sahip çıkacağız!

 

Bir cevap yazın

CAPTCHA Image
Reload Image

Başa dön tuşu